• اهواز كيانپارس بين خيابان يك و ميهن غربي . مجتمع چمران طبقه ١ واحد ١
  • 061-33378444
  • [email protected]

ایران ایر

ایران ایر :

این شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران است ، در سال 1340 با نام هواپیمایی ملی ایران به‌اختصارهما  تأسیس شد و تا سال 1360 نیز با این نام به فعالیت ادامه داد و در سال 1360 نام آن به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تغییر پیدا کرد، اگرچه نام رسمی بین‌ المللی این شرکت از اول تا به حال ایران ایر بوده است.

گروهی از بازرگانان ایرانی در سال 1321، نخستین شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران را با نام ایرانیان ایرویز تأسیس نمودند.این شرکت به جابجایی مسافر و بار در مسیرهای داخلی و منطقه‌ای علاوه بر آن یک پرواز هفتگی باری نیز به اروپا انجام می‌داد. ناوگان آن از تعدادی هواپیمای داگلاس دی سی 3 تشکیل شده بود. بعدها تعدادی هواپیمای داگلاس دی‌سی-4 و پس از آن هواپیماهای ویکرز ویسکونت نیز به ناوگان ایرانین ایرویز اضافه شد.

در سال 1333 ، یک شرکت هواپیمایی خصوصی دیگر به نام پارس یا پرشین ایرسرویس در تهران تاسیس شد. هواپیمایی پارس ابتدا به صورت باربری و با استفاده از هواپیماهای آورو یورککار خود را آغاز نمود و پروازهایی را از تهران به بیروت، بریندیسی و بازل از طریق آبادان انجام می‌داد. پس از آن این شرکت با خرید هواپیمای داگلاس دی سی -7 سی از شرکت بلژیکی سابنا توانست مسیرهایی را از دو شهر آبادان و تهران به مقاصد پاریس، لندن، بروکسل و ژنو پروازهایی را به صورت مرتب انجام دهد.

در روز 5 اسفند سال 1340 ، دو شرکت ایرانیان ایرویز و پرشین ایرسرویس در یکدیگر ادغام شده و شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما با نام بین‌المللی اایران ایر  تأسیس گشت. این شرکت ملی اعلام شد و تمام امکانات و پرسنل دو شرکت ذکر شده  را در اختیار گرفت. در همان زمان نشان هما برای این شرکت تازه تأسیس طراحی شد.

هما پروازهای خود را با بهره‌گیری از هواپیماهای داگلاس دی سی 3 ، داگلاس دی‌سی-6 ، ویکرز ویسکونت و آورویورک آغاز نمود و در سال 1342 به عضویت کامل یاتا درآمد.