• اهواز كيانپارس بين خيابان يك و ميهن غربي . مجتمع چمران طبقه ١ واحد ١
  • 061-33378444
  • [email protected]

ایرلاین ماهان

ایرلاین ماهان

این شرکت هواپیمایی خصوصی، ایرانی است، که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد.این شرکت در سال 1992 در کرمان شروع به کار کرد و نام ماهان ایر نیز برگرفته از ماهان شهری در 35 کیلومتری کرمان استسهام‌دار عمده این شرکت مؤسسه خیریه مولی‌الموحدین است. شرکت هواپیمایی ماهان هم‌اکنون ناوگانی متشکل از 56 فروند هواپیمای مسافربری و باری را در اختیار دارد و روزانه به 52 مقصد، در اروپا، آسیا و خاورمیانه، پروازهای مستقیم دارد.

شرکت هواپیمایی ماهان، به مرکزیت شهر تهران، از لحاظ ناوگان هوایی و مسافر حمل شده به عنوان بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران به شمار می آید. این شرکت در سال 1371 با برخورداری از2 فروند هواپیمای مسافربری، تأسیس شد. شرکت ماهان خدمات رسانی خود را در سال 1372 با برقراری پرواز بین شهر کرمان و پایتخت ایران، تهران، آغاز نمود. شروع پروازهای بین المللی این شرکت به اواخر سال 1372 بر می گردد کی طی آن پرواز تهران به مقصد دبی صورت گرفت.

در سال 1378 اولین هواپیمای ایرباس ای300  به ناوگان هواپیمایی ماهان ملحق گردید و در سال 1379 به عضویت در انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) پیوست. در سال 1380 شرکت، هواپیمای‌های پیشرفته ایرباس ای310  را وارد، که باعث تقویت ناوگان و بالا رفتن توان شرکت جهت انجام پروازهای دوربرد به مسیرهای خاوردور شد. در سال 1381 مقاصد جدید پروازی همچوندوسلدورف در آلمان، کلمبو در سری‌لانکا و دهلی در هند، به شبکه پروازی ماهان اضافه گردید. در سال 1383 مسیر بیرمنگام در انگلستان به عنوان دومین مقصد اروپایی هواپیمایی ماهان راه‌اندازی شد.

در سال 1384 با ورود 4 فروند ایرباس ای320 به ناوگان ماهان وارد گردید و این شرکت به تنها شرکت هواپیمایی دارنده ناوگان مدرن در ایران تبدیل شد.آغاز پروازهای ماهان به مقاصد منچستر ولاهور در پاکستان در سال 1385 آغاز شد. در سال 1386 تعداد پروازهای دبی به دو بار در روز افزایش و پرواز بانکوک را به صورت روزانه شکل گرفت. همچنین 3 فروند هواپیمای مدرن بوئینگ 747-400 به ناوگان اضافه گردید.

در ادامه روند  رو به صعود شرکت هواپیمایی ماهان، نوسازی ناوگان این شرکت از طریق افزودن هواپیماهای دور برد و پهن پیکر ایرباس 340 که به تدریج از سال 1384 به ناوگان هوایی افزوده شدند، این شرکت موفق گردید تا ظرفیت جدیدی درمسیرهای پروازی موجود خود ایجاد کرده و در صدد توسعه مقاصد پروازی خود در سطح بین المللی باشد. .

در سال 1389 افتتاح پرواز مستقیم از تهران به آلماتی در قزاقستان انجام شد. برقراری پروازهای مستقیم بین تهران و شانگهای و همچنین اصفهان به استانبول در سال 1390 آغاز گردید. شرکت تعداد ناوگان در سال 1391 به 45 هواپیما افزایش داد و که مقارن با افزایش پروازها به اربیل و آنکارابود. در سال 1392 شروع پروازهای ماهان به کویت از طریق تهران و شیراز آغاز و همچنین پروازهای تهران-گوانجو به سه پرواز در هفته افزایش پیداکرد.

در حال حاضر این شرکت از تعداد 60 فروند هواپیما جهت انجام پروازهای خود به 24 مقصد بین المللی در اروپا، خاور دور و خاور میانه (شامل شهرهایی همچون دوسلدرف، مونیخ، میلان، مسکو، کیف، پاریس، کپنهاگ، استانبول، آنکارا، شانگهای، گوانگژو، پکن، بانکوک، کوالالامپور، دهلی، دبی، آتن، آلماتی، ایروان، بغداد، نجف، بیروت، دمّام، دمشق، اربیل، جده، کابل، کویت، ...) بهره می برد. برنامه ریزی جهت انجام پروازهای کپنهاگ و پاریس در نیمه اول سال 1395 در دست اقدام است. همچنین شرکت هواپیمایی ماهان دارای شبکه پرواز گسترده داخلی به مقصد 32 شهر می باشد.

بیش از پنج میلیون و چهارصد هزار نفر مسافر در سال 1394 توسط شرکت ماهان  جابجا شده اند که از این تعداد، نزدیک به دو میلیون و چهارصد هزار نفر در مسیرهای بین المللی پرواز داشته اند.