• اهواز كيانپارس بين خيابان يك و ميهن غربي . مجتمع چمران طبقه ١ واحد ١
  • 061-33378444
  • [email protected]

جاذبه های گردشگری قشم

دره ستارگان
دره ستارگان واقع در جزیره قشم و در روستای برکه خلف در فاصله 5 کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار گرفته است. در شمال این روستا یکی از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره قابل مشاهده است. اهالی این منطقه به این روستا استاره می‌گویند. اما نام دره ستاره‌ها برای این پدیده ها کم‌نظیر زمین‌شناسی، جا افتاده است. به دلیل شکل ویژه این دره و انواع حجم‌ها و پدیده‌های فرسایش موجود در آن، وزش بادهای تند و گردش هوا در لابه‌لای ستون‌ها و حفره‌های موجود در این دره، صداهای وهم‌انگیزی تولید می‌شود. دره ستارگان در واقع یک ناحیه فرسایش یافته توسط آب‌های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادهاست. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالی به صورت کم و بیش دست نخورده باقی مانده، در ارتفاع بین 7 تا 15 متری از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پر از پوسته‌های فسیلی است. مخروط‌های نوک تیز، ستون‌ها و ستونک‌های فرسایشی، آرک‌ها و تیغه‌ها و دیواره‌های نواری از جمله بخش‌هایی هستند که در این دره مشاهده می‌شوند. به دلیل سست بودن جنس لایه‌ها، می‌توان انتظار داشت که پس از هر بارندگی شدید (که به ندرت اتفاق می افتد)تغییرات محسوسی در این دره‌ها صورت پذیرد.
جنگل‌های حرا
جنگل حرا یک نمونه از طبیعت بکر و زیبای منحصر به فرد ایران واقع در جزیره قشم است. جنگل‌های حرا در حوالی جزیره قشم است که مجموعه‌ای از درختان سرسبز که با آبراهه‌هایش با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران می‌باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند. حرا درختی است آب‌شورزی که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می‌رود. با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست این درخت وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین‌کن طبیعی و خدادادی است. به این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر و در بعضی از نقاط تول گفته می‌شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره می‌نامند. حرا، گیاهی از تیره شاه پسند که دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند سپس از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. حرا در 8 منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می‌روید که در این میان جنگل‌های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمال غربی قشم، از زیباترین گردشگاه‌های خلیج فارس به شمار می‌آید.
قلعه پرتقالی‌ها
قلعه‌های پرتقالی‌ها تقریبا در بیشتر مناطق حاشیه خلیج‌فارس وجود دارند، در بندر قشم، گنگ، درعمان، درراس الخیمه، در قشم، درجزیره هرمز و جاهای دیگر. این قلعه‌ها با پلان چهارضلعی نامنظم، دارای دیوارهایی به قطر حدود 5/3 متر و برج هایی به ارتفاع حدود 12 متر در چهار گوشه قلعه است. این قلعه در ضلع شمالی جزیره قشم و در ساحل دریای خلیج فارس قرار دارد. این قلعه در سال 1507 میلادی به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتقالی در جزیره قشم احداث شد. آلبرکرک، جزایر دهانه خلیج‌فارس را تصرف کرده و از این طریق بر راه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا تسلط یافت، چیرگی پرتقالی‌ها بر این آبراه مهم دریایی 110 سال طول کشید. در این مدت آنها به ساختن دژها و استحکاماتی پرداختند که از آن جمله دژهای هرمز، قشم و لارک است. قلعه قشم با مساحتی بیش از 2 هزار متر مربع از سنگ های آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده است. سرانجام در سال 1623 میلادی این قلعه و دیگر پایگاهها در دهانه خلیج‌فارس را یکی از سرداران صفوی متصرف شد و ایرانیان تا امروز بر این پرارزش ترین آبراهه دنیا چیره هستند.
غار نمکدان
جوی باریکی از آب نمک اشباع شده و رودخانه‌ای بلورین در کنار ورودی این غار نمایی بسیار زیبا پدید آورده است. این جریان در تمامی طول سال در جلوی دهانه غار نمکدان وجود دارد و منظره ورودی غار را بسیار زیبا کرده است. استلاگمیت‌های تیز و بلورین شاخ گوزنی که منحصرا در غارهای نمکی تشکیل می‌شود در بیشتر تالارهای اولیه غار به چشم می‌خورند. بلورهایی که انگار مربوط به موزه جواهرات هستند و قدم زدن در میان آنها شکوهی خاص در ذهن تداعی می‌کند.
ژئو پارک
ژئو پارک یا پارک زمین‌شناسی، منطقه‌ای است که در آن، میراث زمین‌شناختی آن ناحیه حفظ و نگهداری می‌شود. ژئو پارک محدود معین جغرافیایی است که شامل یک یا چند پدیده زیبای زمین‌شناسی است. این محدوده علاوه بر جاذبه‌های زمین شناسی جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی نیز دارد. نخستین ژئو پارک خاور میانه در جزیره قشم به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک های ملی تحت حمایت یونسکو درآمده است. ثبت محدوده‌هایی مشخص با عنوان ژئوپارک در دنیا سالهاست که رواج دارد و تاکنون سی و سه ژئوپارک در دنیا به ثبت یونسکو رسیده است. منطقه ژئوپارک به محلی که مجسمه‌های طبیعی و نقش برجسته‌های پراکنده، چین خوردگی‌های کوه‌های شگفت آور، ستون‌های حاصل از عوامل فرسایش، برجستگی ها و فرورفتگی‌های به جود آمده از هوازدگی و قطع‌های فرو افتاده در پای ارتفاعات و هیکل‌هایی که دست هنرمند طبیعت به تازیانه باد و باران پدید آورده باشد گفته می‌شود. تندیس‌های اعجاب‌آوری که در شکل‌های مختلف همچون لاک‌پشت، سگ، مارمولک، اسب آبی و یا حتی چهره آدمی در حالت خشم و فریاد و ... همه و همه بخش بزرگی از طبیعت مسحور کننده قشم هستند و از جاذبه‌های کم نظیر طبیعت‌گردی این جزیره به شمار می‌روند.
دره چاهکوه
دره چاهکوه در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این دره در 100 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی قرار دارد و یکی از جاهای گردشگری جزیره قشم است. چاهکوه دره‌ای است با احجام و تندیس‌های بی‌نظیر و پوشیده از صدها حفره و کاسه و طاقچه بر بدنه عمومی آن با جوی‌های سنگی و چاه‌های آب که از یورش باد، بارش باران‌های تند و تابش آفتاب داغ پدید آمده است. دره چاهکوه یکی از عجایب مهم جزیره قشم در استان هرمزگان می‌باشد که دیدن آن برای هر کسی خالی از هیجان نیست.