• اهواز كيانپارس بين خيابان يك و ميهن غربي . مجتمع چمران طبقه ١ واحد ١
  • 061-33378444
  • [email protected]

جاذبه های گردشگری شیراز

آرامگاه حافظ / شیراز
آرامگاه حافظ در مکانی به نام حافظیه در شمال شهر شیراز قرار گرفته است. حافظ از نام آورترین شعرا و عرفای ایران زمین است که در سال 726 هجری قمری در شیراز متولد شد و در سال 791 هجری قمری به سرای باقی شتافت. این مکان جدا از آرامگاه حافظ مکانی بسیار زیبا و دیدنی با درختان بلند و باغات و گلهای رنگارنگ مکانی برای رفع خستگی و گردشگاهی دیدنی در شهر شیراز است که سالانه هزاران نفر از این مکان دیدن می کنند وهمواره یکی از جاذبه های اصلی شهر شیراز به حساب می آید.
باغ جهان نما / شیراز
در شهر شیراز در کنار خیابان دروازه قرآن باغی به نام باغ جهان نما که از آثار بازمانده از دوران کریمخان زند می باشد وجود دارد. دیوار آجری با نمای ساده آن از بیرون نمایان است و درون آن باغ عمارتی نظیر کلاه فرنگی با چهار حوض و محوطه ای وسیع که شبیه باغ موزه پارس است قرار دارد.
ساختمان کلاه فرنگی این باغ به شکل هشت ضلعی و همانند ساختمان کلاه فرنگی باغ نظر ساخته شده است و طرح و اسلوب این باغ شبیه باغ نظر بوده و سروهای کهنی آن را آراسته است.
باغ زیبای جهان نما از آب رکن آباد مشروب می شده است. این باغ در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغ های نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده به طوریکه همانند آن را در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده است.
آرامگاه سعدی / شیراز
ابومحمدشرف الدین مصلح بن عبدالله معروف به سعدی شیرازی شاعر بلند آوازه ی ایران زمین در سال 606 هـ.ق در شیراز پا به جهان گشود و آثار گران سنگی چون گلستان و بوستان و سرایش غزلیات و قصاید و قطعات مکتب ادبی شیراز رابنیان نهاد.
آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجسته پارس گوی است. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود در آنجا مدفون شده اند. درداخل آرامگاه هفت کتیبه از گلستان و بوستان به خط استاد ابوذری نوشته شده است. در انتهای ایوان در سمت آرامگاه سعدی، آرامگاه شاعر فقید قصیح الملک شوریده شیرازی قرار دارد. در زیر زمین این مکان حوضخانه ای با آب زلال و ماهی های زیبایی وجود دارد که استراحتگاه مسافران و گردشگران نیز محسوب می شود.
در پشت باغ دلگشا ونرسیده به آرامگاه سعدی در خیابان اصلی، آبشار مصنوعی بسیار زیبایی وجود دارد که مسافران و گردشگران قبل از ورود به آرامگاه سعدی ساعتی را در کنار آن به تفریح و استراحت و کوه نوردی می پردازند که دیدن آن خالی از لطف نیست.
ارگ کریمخانی / شیراز
ارگ کریمخانی در حقیقت اندرونی و قصر سلطنتی سلسله زندیه در شهر شیراز بود. این ارگ به شکل قلعه آجری با دیوارهای بلند ساخته شده که درهر چهار گوشه آن برجی بزرگ برپا است.بخشی از تالارها و اتاقهای مرمت شده آن نمونه ای زیبا از سبک معماری دوره زندیه را نشان می دهد. کریمخان زند برای ساختن قصر خود ماهرترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان آن عصر را به شیراز دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف خریداری نمود و در اختیار کارگران قرار داد. بنای ارگ ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است. بخش درونی ارگ باایوان ها و اتاق های نقاشی شده، آبنماها و باغچه ها از ظرافت خاصی برخوردار است. ارگ فوق در مرکز شهر شیراز واقع در استان فارس قرار دارد.
باغ ارم / شیراز
باغ ارم به عنوان یکی از زیباترین باغ های ایران در شهر شیراز واقع در استان فارس قرار دارد. این باغ به فرمان شداد پسر عماد فرمانروای عربستان به منظور رقابت با بهشت ساخته شد. باغ ارم با انواع گلهای زینتی و گونه های گیاهان باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز است.
ساخت این باغ را به دوره سلجوقیان نسبت داده اند. ساختمان اصلی این باغ از سه طبقه تشکیل شده است. گلهای متنوع و زیبا درختان گرمسیری و همچنین آب وهوای دلکش خود گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.
تخت جمشید / شیراز
نام تخت جمشید در زمان ساخت (پارسه) به معنای (شهر پارسیان) بود. یونانیان آن را پرسپولیس (به یونانی یعنی پارسه شهر) خوانده اند. در فارسی معاصر این بنا را تخت جمشید یا قصر شاهی جمشید می نامند که در شاهنامه فردوسی نیز آمده است. باور عمومی ایرانیان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی که در 330 پیش از میلاد به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالا بخش عظیمی از کتابها-فرهنگ و هنر هخامنشی را با این کار نابود نمود.
نقش رستم / شیراز
محوطه تاریخی تقش رستم که در کوه حاجی آباد (نقش رستم) در 5 کیلومتری تخت جمشید قرار گرفته، آثاری از دوره های عیلامی (هزاره سوم تا اول پیش از میلاد) هخامنشی (هزاره اول پیش از میلاد) و ساسانی (قرون سوم تا هفتم میلادی) را در خود جای داده است.
از مهمترین آثار موجود در نقش رستم، می توان به یک نقش برجسته دوره عیلامی، معبد آناهیتا و آرامگاه های پادشاهان هخامنشی از جمله : خشایارشاه، داریوش اول، اردشیر اول و نقش برجسته های پادشاهان ساسانی مانند نرسی، بهرام دوم، شاپور اول و اردشیر بابکان نام برد. همچنین در برابر کوه نقش رستم، ساختمان مکعب شگفت انگیزی قرار دارد که آن را کعبه زرتشت پیامبر جاودانه ایرانیان باستان می نامند.
پاسارگاد / شیراز
پاسارگاد یا دشت مرغاب جلگه مرتفعی است درشمال غربی استان فارس که در دامنه تپه ها و کوه های منشعب از جبال زاگرس واقع شده است. دشت مرغاب یا جلگه پاسارگاد را رودخانه پلوار، سیراب می کند. به خاطر همین رودخانه پلوار، جلگه پاسارگاد همیشه بارور و نشیمنگاه اقوام بوده است. محوطه باستانی پاسارگاد در 138 کیلومتری شیراز و در فاصله 3 کیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده قرار دارد. پاسارگاد را راه شاهی به تخت جمشید و شوش پیوند داده است.
آرامگاه کمبوجیه / شیراز
آن چه از این بنا باقی مانده دیواری بلند به ارتفاع حدود 14 و طول تقریبی 5/7 متر است. این بنا به بنای کعبه زرتشت در نقش رستم شباهت دارد در حالی که از نظر قدمت، قدیمی تر واز نظر استحکام و فن ساخت نمایانگر اجرایی قوی تر از بنای کعبه زرتشت است.
آرامگاه کوروش کبیر / شیراز
مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش کبیر بنایی بی پیرایه ولی بامعماری منحصر به فرد درفاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ های پاسارگاد در مسیر جاده اصفهان –شیراز در دشت مرغاب، قرار گرفته است. بنای آرامگاه کوروش مشتمل بر اتاقی چهارگوش است که بر فراز یک سکوی 6 طبقه قرار دارد. زیر سقف اتاق تا سطح بالای آرامگاه، در حدود سه متر فاصله دارد و در این فاصله، محل دو قبر تعبیه شده است که یکی را خوابگاه ابدی کوروش و دیگری را مدفن همسر او کامان وان مادر کمبوجیه دانسته اند. این اثر در سال 2004 میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره 1106 در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
دروازه قرآن / شیراز
دروازه قرآن نیز در مدخل شهر شیراز که به سبک بسیار جالبی بنا گردیده و در آن قرآنی نگهداری می شده است قرار دارد که مسافرین هنگام عبور از این دروازه بالتبع از زیر آن می گذشتند. به همین مناسبت این دروازه به نام دروازه قرآن نامیده می شود. ولی امروزه به دلیل شلوغی این مسیر دروازه قرآن در کنار جاده شهر شیراز قرار گرفته و مکانی تفریحی جهت بازدید مسافران و استراحتگاهی در مدخل ورودی شهر شیراز می باشد که کمتر کسی است که قبل از ورود به این شهر در این مکان زیبا و تاریخی ساعتی را به استراحت و تفریح نپردازد.
نارنجستان قوام / شیراز
این مجموعه که به باغ قوام مشهور است بین سالهای 1257 تا 1267 هجری شمسی مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار به دستور علی محمدخان و پسرش محمدرضا خان ساخته و تکمیل گردید و از دو قسمت بیرونی و اندرونی تشکیل شده که به وسیله تونل زیرزمینی به هم مرتبط است.
در سالهای اخیر زیر زمین این عمارت به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوب (مورخ شهیر آمریکایی آثار هنری ایران) نگهداری می شود. این عمارت از نظر هنرهایی از قبیل آیینه کاری، شیشه کاری، نقش پردازی، منبت کاری، سنگ تراشی، گچ کاری و مقرنس کاری به کار رفته در آن از زیباترین بناهای این دوره در شیراز می باشد.
باغ عفیف آباد / شیراز
باغ عفیف آباد یا باغ گلشن در غرب شیراز واقع می باشد. این باغ بزرگ و زیبا در انتهای خیابان عفیف آباد بنا شده است. مساحت آن حدود 127 هزار متر مربع است. از سبک معماری این باغ برمی آید که مربوط به دوره قاجار باشد. باغ زیبای عفیف آباد در حال حاضر موزه اسلحه شناسی ایران است. در پیشانی درب نقش دو شیر که گویی را در میان پنجه های خود گرفته اند دیده می شود. در جلو عمارت حوض وسیعی دیده می شود که خیابان اصلی از جلو حوض شروع می شود و تمام خیابان های باغ پر از درختان سرو و کاج و چنار است و باغچه ها دارای آب نماهای زیبایی می باشند.
شاهچراغ / شیراز
بارگاه ملکوتی حضرت میر سید احمد فرزند امام موسی کاظم معروف به شاهچراغ برادر حضرت امام رضا و برادرش حضرت سید میر محمد در مرکز شهر شیراز واقع شده است. حضرت شاهچراغ در آغاز قرن سوم هجری به شیراز هجرت نمود وهمانجا وفات یافت. این بنا در دوره اتابکان فارس در سده ششم هجری قمری ساخته شده است. حرم زیبا و روحانی شاهچراغ یکی از مناطق مهم گردشگری شهر شیراز به حساب می آید که سالانه زائران زیادی را به سوی خود می طلبد. بارگاه حضرت سید میر محمد برادر شاهچراغ و فرزند دیگر حضرت امام موسی بن جعفر است که در سمت راست صحن حضرت شاهچراغ قرار گرفته است.
باغ دلگشا / شیراز
این باغ یکی از باغهای تاریخی شیراز است که در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. سابقه آبادانی و رونق باغ دلگشا به دوران پیش از اسلام و به دوره حکومت ساسانیان نسبت داده می شود. این باغ در زمان صفویه از جمله باغ های مشهور شیراز به شمار می رفته و در این باغ عمارت هایی مربوط به دوره قاجاریه دیده می شود. این باغ 7/5 هکتار مساحت دارد و بیشتر درختان آن را مرکبات مخصوصا نارنج و پرتقال تشکیل می دهند. عمارت این باغ نیز به شکل سه طبقه با دو ورودی در دو طرف و ایوانی در طبقه میانی که مشرف به استخر مقابل عمارت است، خبر از روزگار شکوه و عظمت باغ می دهد و هم اکنون آبی که از چشمه قنات آرامگاه سعدی جاری است از این باغ می گذرد. طی چند سال گذشته این بنا چندین بار دستخوش حریق شده و به شکل مخروبه درآمده است ولی امرزه این مکان یکی از گردشگاههای بسیار دیدنی شهر شیراز به حساب می آید.
باغ چهل تن / شیراز
در مساحتی کوتاه از شمال حافظیه، محوطه ای مشجر و باصفا وجود دارد که دارای چهل سنگ مزار هم اندازه است. قدمت این باغ به عهد کریمخان زند می رسد و گورهای داخل محوطه باغ نیز به نیمه دوم قرن 13 هجری مربوط است.