• اهواز كيانپارس بين خيابان يك و ميهن غربي . مجتمع چمران طبقه ١ واحد ١
  • 061-33378444
  • [email protected]

10 جاذبه زیبا و دیدنی در لهستان‏

لهستان بعد از پشت سر گذاشتن مشکلات و درگیری های زیادی در نهایت توانست به یک کشور مستقل تبدیل شود. این کشورفرصت این را دارد که نقش جدیدی در تاریخ مدرن جهان به نمایش بگذارد.افرادی که به این کشور سفر می کنند چیزهایی ‏راخواهند دید که مردم این کشور با آن دست و پنجه نرم کرده و با آن زندگی کرده اند ، لهستان برای بسیاری از گردشگران یک مقصد غنی از ‏فرهنگ در اروپا است که مناظر زیبای طبیعی و اماکن دیدنی تاریخی بسیاری دارد. اگر از شهرهای اصلی لهستان دیدن کنید ‏و یا جنگل ها و دریاچه های اطراف شهر را ببینید ، تصویری فراموش نشدنی و ماندگار در ذهنتان باقی خواهد ماند.

قلعه ی واول((wawel castel

لهستان

 قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان است که با دیدن آن تقریبا تمامیه سبک های معماری قرون وسطی، رنوسانس و گوتیک پیش روی چشمانتان به نمایش در می آید. این قلعه در بخش جنوبی قدیمی شهر روی تپه واول قرار دارد و از مهمترین بناهای فرهنگی و تاریخی  لهستان است.اهمیت قلعه به حدی است که در سال ۱۹۷۸ به عنوان بخشی از مرکز تاریخی کراکوف در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گفت.

از ۵۰ هزار سال قبل افرادی روی تپه واول زندگی می کردند تا اینکه تجارت و زندگی بر روی این تپه رونق بسیاری به خود گرفت و حتی پادشاهان لهستان هم برای زندگی به این تپه نقل مکان کردند و قلعه واول را ساختند. اوایل قرن ۱۶ پادشاه لهستان از معماران و مجسمه سازان ایتالیایی و آلمانی خواست تا این قلعه را تبدیل به یک کاخ باشکوه رنوسانسی کنند. این قلعه در مدت زمان کوتاهی تبدیل به نمونه ی کاملی از قصرهای حکومتی در مرکز و شرق اروپا شد.در آتش سوزی سال ۱۵۹۵، بخش شمال شرقی قلعه در آتش سوخت و با اینکه در سال های بعد بازسازی شدند اما فقط قسمت های کوچکی از این بخش امروز به جای مانده است.در سال ۱۶۰۹ پایتخت به ورشو انتقال پیدا کرد و روزهای تاریک این قلعه هم شروع شد. در طول این مدت هم قلعه و هم بناهای اطرافش در اثر بی توجهی مسئولان محلی مورد غفلت قرار گرفتند. حملات سوئدی ها در سال های ۱۶۵۵ تا ۱۶۵۷ و ۱۷۰۲ قلعه را بیشتر از گذشته ویران و ویران تر کرد

.

قلعه واول قرن ها محل زندگی پادشاهان لهستان و نمادی از حکومت این کشور بود و امروز تبدیل به یکی از مهمترین موزه های هنری شهر شده است. این قلعه که در سال ۱۹۳۰ به موزه تبدیل شد از ۱۰ مجموعه ی مختلف تشکیل شده و در آن مجسمه ها، پارچه ها و نقاشی های زیادی به نمایش در آمده است.

اتاق های تاریخی گوتیک

حتی اگر علاقه ای به تاریخ یک کشور هم ندارید.باز هم در داخل این قلعه مجموعه هایی هست که تماشای آن ها برای همگان خالی از لطف و لذت نیست.دراینجا گنجینه های ارزشمند پادشاهی در اتاق های تاریخی به معرض نمایش گذاشته شده،اتاق هایی که از قرن ۱۵ برای نگهداری نشان ها و جواهرات پادشاهی مورد استفاده می شدند.جواهرات گرانبهای این موزه حوادث تاریخی بسیاری را از سر گذرانده اند و از غارت های زیادی جان سالم به در بردند تا امروز تاریخ این سرزمین را به شما نشان دهند.

کلیسا

کلیسایی که در کنار قلعه واول قرار دارند محل تاجگذاری بیش از ۳۶ پادشاه لهستان بود و در دخمه ی زیرزمینی آن هم پادشاهان و شخصیت های تاریخی و هنری بسیاری دفن شده اند

برج سندومیرسکا | Sandomierska Tower

این برج یکی از دو برج آتش قلعه است که در حوالی سال ۱۴۶۰ برای بالا بردن توان دفاعی قلعه در برابر حملات در بخش جنوبی ساخته شد.این برج امروزه محل بازدید گردشگران سرتاسر دنیا است.برای رسیدن به بالای برج باید از ۱۳۷ پله بالا رفت.با پرداخت تنها 4زلوتی می توانید به بالای این برج ها برسانید و محو تماشای چشم اندازهای اطراف شوید.ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید در مواقعی که جنگی در کار نبود از این برج به عنوان زندان استفاده می شد.

باغ های سلطنتی:

لهستان

حتما از باغ های بسیار زیبای سلطنتی دیدن کنید،باغ هایی که از سال ۱۵۴۰ در دامنه های شرقی قلعه برپا شده اند. باغ های واول تنها باغ های رنوسانس بازسازی شده در لهستان هستندو دو تراس دارد که در تراس بزرگ تر آن انواع گل های رز، شقایق فرنگی، سنبل، ریحان، آویشن و پرورش داده می شود. در این باغ ها یک باغ میوه هم هست که اطراف ان را گل های رز احاطه کرده است. در صورت مساعد بودن هوا این باغ هر روز از ساعت ۱۱صبح تا ۳ عصر پذیرای گردشگران می باشد.کل مجموعه ی قلعه واول هر روز از ساعت ۱۰صبح تا ۵ عصر باز و دوشنبه ها تعطیل امی باشد.